Kako odabrati reket za squash
Počinješ li igrati squash ili igraš već neko vrijeme i želiš nabaviti novi reket? Ako već želiš uložiti novac u svoju opremu, uloži i malo vremena da je odabereš.
Moraš uzeti u obzir nekoliko tehničkih parametara koji utječu na karakteristike reketa. Uz naš vodič to možeš lako učiniti.
Dođi i odaberi svoj novi reket za squash i zablistaj s njim na terenu tijekom sljedeće igre.
Sažetak
- Materijal - korišteni materijal oblikuje karakter raketa i utječe na njegovu težinu, trajnost i elastičnost. Izbor je najčešće aluminij, kompozit, grafit, titan ili kevlar.
- Balansiranje reketa - Ravnoteža reketa za squash uvelike utječe na njegove ukupne karakteristike. Ako si tek počeo/la igrati, odaberi balansiranje glave. Napredniji mogu birati između središnjeg ili ručnog balansa za maksimalnu kontrolu.
- Masa - za početnike su prikladni teški reketi koji će udarcu dati potreban udarac. Napredni igrači će cijeniti jednostavno rukovanje lakšim reketima, s kojima mogu igrati i složenije udarce.
- Žice - Reket obično kupuješ već sa žicom i pošto je prvi, ne moraš ništa rješavati. Ako se želiš malo poigrati s opremom za squash, napravi je prema svojim potrebama.
- Veličina glave - veća glava znači veću vjerojatnost pravilnog udarca lopte, pa je neophodna oprema za početnike. Reketi s manjom glavom su okretnije, što zahtijevaju napredni igrači.
- Oblik glave i vrata - najčešće ćeš naići na rakete u obliku kapljice. Njegov se vrat tada može spojiti na osovinu reketa sa ili bez vilice. Reketi s vilicom prikladni su za tehničke igrače, bez vilice za power play i početnike.
- Rukohvat i omota - uvijek ćeš pronaći osnovni omot na reketu. Međutim, ako želite udobnije i čvršće držanje, preporučujemo i upotrebu gornjeg omota ili frotirnog omota. S njima također možeš podesiti širinu za pravo držanje.
Na kraju članka pomoći ćemo ti i pri odabiru pravih loptica za squash.
Materijal
Materijal od kojeg će biti izrađen tvoj novi reket, oblikovat će karakter samog reketa i tvoje igre. To ukazuje na naknadnu težinu, elastičnost i otpornost reketa, kao i na to kako se energija prenosi od lansiranja na loptu. Ovdje imamo najčešće korištene za tebe.
Aluminij
Aluminijski reketi su jeftini i navodno neuništivi u smislu da okvir neće puknuti. Međutim, ako udare u zid, savijaju se ili na neki drugi način uvijaju. Oni su također teži i prenose puno vibracija od udarca u ruku. Ovaj materijal je stoga prikladan za rekete za početnike koji ne žele puno ulagati u opremu. Također dobro služi rekreativnim igračima.
Smjesa
Osnova reketa za squash od kompozita su staklena vlakna u kombinaciji s drugim materijalom. Često je grafit ili drugi metal koji će dati snagu okviru. Ovi reketi su također među jeftinijima i težima. Stoga ih preporučujemo početnicima shvaćaju što mogu očekivati od svoje igre.
Grafit
Ako tražiš čvrst i lagan reket s dobrim savijanjem, potraži grafitne. Međutim, reketi izrađeni od čistog grafita također su vrlo krhki, pa se često dodaju dodatni materijali poput titana kako bi se poboljšala njihova trajnost. Dakle, ako želiš uložiti malo više u svoju opremu, odaberi grafit s dodatkom.
Kevlar i titan
I kevlar i titan su dijamanti među materijalima za rekete za squash, jer je to izuzetno izdržljivmaterijal, što se naravno pretvara i u njegovu cijenu. Ne prenosi nikakve vibracije pa štedi tvoju ruku i odgađa umor zgloba i podlaktice. Ovi reketi svojim karakteristikama već uspijevaju zadovoljiti potrebe naprednih i profesionalnih igrača.
Balansiranje reketa
Sila udarca i upravljivost reketa ima značajan utjecaj na njegovu ravnotežu. Svaki igrač treba nešto drugo za podršku tijekom svoje igre, prava ravnoteža može pomoći u tome
Ravnoteža reketa za squash izražena je u centimetrima i predstavlja duljinu težišta od kraja ručke reketa prema središtu. Razlikujemo ravnotežu u ruci, središtu i glavi.
Oznaka |
Težište (s kraja ručke) |
Pogodno za |
Za ruke |
Do 35,6 cm |
Napredna, upečatljiva igra |
U sredini |
35,6 / 36,5 cm |
Umjereno napredna, svestrana igra |
Za glavu |
Iznad 36,5 cm |
Početnici |
Ručno balansirani reketi jednostavni su za upravljanje i daju savršenu kontrolu nad reketom i lopticom. Također ti daju više osjećaja, tako da možeš bolje podnijeti čak i izazovne tehničke udarce. No, s njima loptica ne dobiva toliku snagu kao s težim reketom. Dakle, moraš imati dobar zamah kojim dobro upravljaš Sve to ih čini reketima za napredne tehničkeigrače.
Središnja ravnoteža daje reketu određenu snagu pri udaru, kao i prilično laku upravljivost. Dobar je za svestrane igrače i igrače početnog do srednjeg nivoa
Balansiranje u glavi donosi veliku snagu udarcu. Igrač ne mora trošiti toliko energije da bi svom udarcu dao potreban udarac, a također i ubrzanje. Stoga je odličan za početnike koji još nisu razvili svoj zamah. Ali također je popularan među naprednim igračima, zbog svog upečatljivog i tvrdog stila. Međutim, ovi reketi imaju lošu upravljivost i s njima nećeš imati dovoljno osjećaja za tehničku igru.
Masa
Težina reketa je najčešće u rasponu od 110 do 240 grama, a proizvođač tu brojku navodi bez ikakvih obveza. Dakle, riječ je o težini njegovog okvira, što ovisi o korištenom materijalu.
Što je reket teži, to je lošija njezina upravljivost. Ali teški reketi dat će tvojem udarcu potreban udarac, što će početnici svakako cijeniti. Ne moraš napraviti tako dug zamah reketom prije udarca. Pogodni su i za rekreativni squash. Početnici se tada mogu postupno prebaciti na rekete srednje kategorije, s kojima će postupno početi dobivati kontrolu nad svojom igrom.
Napredni igrači trebali bi odabrati lagane rekete kojima je lakše upravljati i koji imaju optimalnu kontrolu. Bit ćeš dobar u igranju raznih tehničkih poteza i trikova s njima. Lagani reketi također mogu biti prikladniji za djecu i žene koje možda nemaju snage kontrolirati teške.
Kategorija |
Masa |
Pogodno za |
Lagani |
Do 156/6 |
Napredni |
Srednji |
156 do 180 grama |
Srednja umjerena, rekreativna igra |
Teški |
Iznad 180 grama |
Početnici, rekreativna igra |
Žice
Način na koji je reket napet odražava se na udar i točnost udarca. Odlučiš li na svom reketu imati posebne žice, imat ćeš posla s čvrstoćom i gustoćom žice, kao i sa samim žicama.
Snaga pletiva
Jačina žice reketa za squash izražena je u kilogramima. Uvijek ćeš pronaći dva broja, prvi označava tvrdoću okomitih žica, a drugi vodoravnih žica. Što je veći broj, to je čvršći.
Tvrda struna, od 12 kg, osigurat će vam točniju putanju loptice nakon odskoka, ali ti neće pomoći da pojačaš snagu udarca. Mekana struna, do 10 kg, zahvaljujući svojoj elastičnosti daje snagu i brzinu udarca. S druge strane, zamah ne mora biti potpuno točan. Ako još niste siguran/na, možeš odabrati zlatnu sredinu, 11/10. I ubuduće odaberi mekšu ili tvrđu strunu.
Gustoća žica
Gustoća struna određena je brojem upotrijebljenih žica. Što je gušći uzorak tkanja, to ćeš imati veću kontrolu nad reketom i tvoji udarci će biti točniji. Ako je to upravo ono što tražiš, odaberi pređu gustoće 18×20. Tanji uzorak će vam zauzvrat pomoći da postigneš vrtnju, kao i pojačani odskok. Ovdje će nizanje 16×19 biti odličan izbor.
Žice pletiva
Za korištene žice njihova debljina je presudna. Tanke žice do 1,15 mm nude jači udarac kao i vrtnju. Zbog toga su popularni kod igrača, ali moraju računati s kraćim životnim vijekom. Debele žice od 1,2 mm pružaju veću kontrolu nad udarcima i također imaju duži vijek trajanja.
Veličina glave
Obično ćeš pronaći rekete s veličinom glave od 450 do 510 cm². Naravno, veća glava ima i veću površinu za udarac lopte. Ovo je velika prednost za igrače početnike. Međutim, reketi s manjom glavom okretniji su i brži, što je i potrebno naprednijim igračima.
Oblik glave i vrata
Oblik reketa za squash je najčešće u obliku suze i varira ovisno o tome je li glava s drškom spojena vilicom ili ne.
Kapa s vilicom je pogodna za napredne tehnički igrače. Kap bez vilice, čiji se okvir završava čisto u obliku slova v, savršeno će poslužiti početnicima i moćnim igračima. Što se temelji na dužim uzdužnim žicama, koje mogu proizvesti veći trzaj kada lopta odskoči. Protivnik se tada lako iznenadi brzim i teškim napadom.
Grip i omotač
Grip je dio za koji držite reket tijekom igre, stoga je potrebno da dobro leži u ruci, da ne klizi i da se na njega možeš osloniti u svakom trenutku. Reketi za squash izrađeni su s univerzalnim rukohvatom pa je na tebi da ga prilagodiš po potrebi. Uvijek imaš osnovni omotač na dršci reketa za squash. Zatim mu se dodaje još jedan, lako zamjenjivi sloj.
Overgrip osigurava dulji vijek trajanja osnovnog gripa koji je skuplji, omekšava dršku i uz odgovarajuća svojstva poboljšava i grip. Budući da se radi o dodatnom omotaču, produžuje i osnovnu širinu ručke. Tako možeš lako personalizirati ručku s njom.
Također možeš koristiti omotač od frotira, towel grip. Također proširuje i omekšava ručku, a istovremeno savršeno upija znoj. Dakle, ne moraš brinuti o okretanju reketa u znojnom dlanu. Reket je tako vrlo udoban za držanje.
Kako odabrati lopticu za squash
Da bi igrao/la dobro, još uvijek moraš odabrati loptu koja odgovara tvojoj razini igre. Početnici igraju sporije i obično imaju slabije udarce. Zato im trebaju jače lopte s više odskoka. Naprotiv, napredni i iskusni igrači birat će mekše i sporije lopte s manjim odskokom.
Sve kuglice za squash izgledaju isto na prvi pogled. Različita svojstva igranja posljedica su različite gustoće gume i unutarnjeg pritiska lopte. Na površini lopte pronaći ćeš označene točkice u boji koje će ti reći kome je model namijenjen.
Početnik
Igrači početnici trebaju posegnuti za lopticom s plavom točkom. Ove lopte su teže, brže i skaču više. Svojim karakteristikama igre olakšat će ti prve trenutke provedene na terenu. Ponekad ćeš naići i na potpuno plave kuglice, koje imaju tendenciju da budu još brže. Slični modeli povremeno se koriste kod djece početnika
Napredni
Napredni skvašisti imaju nekoliko varijacija koje možeš izabrati. To su općenito srednje tvrde lopte s prosječnim odskokom i brzinom. Početnici su u redu s lopticama s crvenom točkom, srednji su u redu s varijantom s bijelom točkom, a vrlo napredni igrači trebali bi tražiti loptice sa žutom točkom. To će biti najmekši i najsporiji od ovih vrsta.
Stručni i natjecateljski igrač
Iskusni igrači s dobrom koordinacijom pokreta i tehnikom udaranja obično biraju loptu s dvije žute točke. Karakterizira ga manji skok i manja brzina. Neke od ovih lopti već zadovoljavaju standarde međunarodnih asocijacija i koriste se na službenim turnirima.
Igrač |
Prikladna vrsta lopte |
Početnik |
Plava točka |
srednje napredna |
Crvena točka |
srednje napredna |
Bijela točka |
Vrlo napredna |
Žuta točka |
Stručnjak, trkaći igrač |
Dvije žute točke |
Zagrij loptu prije utakmice
Koju god vrstu loptice odabrao/la, ne zaboravi je temeljito zagrijati prije igranja - u suprotnom će njezina igraća svojstva biti prigušena, što se uglavnom vidi po malom odskoku. Najbolje je zagrijati loptu ponovljenim jakim udarcima na bočni zid terena.
Očekuj da ćeš s vremena na vrijeme morati kupiti novu lopticu. Uz učestalost igranja 2 do 3 puta tjedno, trajat će oko 2 do 3 mjeseca. Moćni igrači vjerojatno će istrošiti loptu čak i prije. Preporučamo trenutnu zamjenu kada se na loptici pojave pukotine.