Kako odabrati reket za badminton
Vidiš li sebe kako svojim novim reketom za badminton udaraš jednu lopticu za drugom preko mreže svom protivniku? Ne znaš koji je pravi reket za tebe? Nema veze. Sljedeći odlomci će ti reći što odabrati i što je važno.
Bez obzira imaš li badminton u ruci ili ne, bez pravog reketa, tvoja igra nikada neće biti tako dobra kao što bi mogla biti. Stoga pogledaj razlike između reketa. Prilikom odabira morat ćeš se pozabaviti s nekoliko tehničkih parametara u koje ćemo te rado uputiti.
Sažetak
- Tvrdoća okvira - tvrdoća utječe na način na koji lopta leti nakon udarca. Ako ti je potrebna brzina u letu lopte, odaberi krute okvire. Želiš li da lopta leti dalje? Zatim biraj između reketa s fleksibilnim okvirom.
- Balansiranje reketa - reket s pravom ravnotežom može podržati tvoj stil igranja. Dinamična igra snažnim udarcima zahtijeva reket uravnotežen prema glavi, tehničke udarce, a obrambena igra zauzvrat reket s ravnotežom u ruci. Želiš li malo od svakog? Tada možete birati između raketa uravnoteženih do središta.
- Žice za reket - žica u reketu također utječe na tvoju igru. Tvrđi niz daje veću kontrolu, mekši pojačava udarac.
- Masa - Danas se reketi ne razlikuju bitno u težini i uobičajena težina je do 120 grama. Što je lakši, lakše je rukovanje, što će cijeniti uglavnom igrači koji već usavršavaju svoju tehniku.
- Veličina gripa - bavit ćeš se uglavnom hvatom (drškom) reketa iz perspektive širine. Mora vam dobro ležati u ruci kako bi mogli pravilno uhvatio/la reket. Ako nisi siguran/na, odaberi uži grip. Lako ga možeš proširiti omotačem.
- Oblik glave Ako želiš reket koji ima veći sweet spot, odnosno idealnu površinu s koje ćeš lansirati loptu, odaberi onu kutniju.
- Duljina rakete - danas ćeš najčešće naići na rekete duljine 675 mm, koja je produžena za 10 mm u odnosu na original. To dovodi do dulje putanje reketa prije udarca, koji je tada snažniji.
- Materijal - za rekreativnu igru dovoljni su čelični ili aluminijski reketi. Ako želiš da tvoj reket potraje nešto duže, posegni za onima izrađenim od grafita, titana ili ugljika.
Ako tražiš novi set lopti za badminton, pomoći ćemo ti u njihovom odabiru na kraju članka.
Tvrdoća okvira
Tvrdoća okvira ima veliki utjecaj na tvoju igru i njime možeš lako potisnuti svoje slabe točke ili naprotiv istaknuti one jake koje protivnici već proklinju. Ispravno odabrana tvrdoća može učiniti gotovo čuda za tvoje rezultate.
Osnovna podjela tvrdoće okvira je u ove tri kategorije, od kojih se mogu razlikovati čak i vrlo fleksibilne i vrlo krute.
Tvrdoća okvira |
Glavna prednost |
Čvrst |
Lopta leti brže nakon udarca |
Srednja |
Pogodno za sve, čak i početnike |
Fleksibilno |
Lopta leti dalje |
S reketom s krutim okvirom možeš udariti lopticu većom brzinom uz isti napor. Igra će stoga biti više napadačka, a tvrdoća okvira je velika prednost, primjerice kod razbijanja. Lopta leti preko mreže kada se lansira reketom s krutim okvirom izravnom putanjom. Međutim, takav je reket teže kontrolirati i preporuča se uglavnom za napredne igrače s tehničkim vještinama koji vole nasilne i brze vožnje.
Fleksibilni okvir osigurava lakše rukovanje reketom i početnicima, a reket lakše kontrolira lopticu. Tada leti manjom brzinom, ali može pobijediti dulju udaljenost. Stoga, ako imaš problema s bacanjem loptice sa stražnje strane terena zbog udaljenosti, reket s fleksibilnim okvirom bit će pravi.
Fleksibilni okvir pogodan je i za početnike koji će s njim lakše savladati razne tehnike udara. Njegove prednosti također će koristiti napredni igrači sa obrambenom tehnikom igre. Zahvaljujući fleksibilnosti reketa lakše podnose teške udarce protivnika.
Balansiranje reketa
Na to djeluje ravnoteža, odnosno raspodjela težine u reketu za badminton intenzitet i točnost udar i pokretljivost reketa. Razlikujemo balansiranje reketa, ravnomjerno u sredini ili u ruci. Određuje se položajem ravnoteže od kraja ručke do središta reketa. Dakle, što je veća navedena ravnotežna vrijednost, to je reket više uravnotežen prema glavi.
Vrijednosti ravnoteže s kraja ručke variraju unutar određenog raspona:
- do glave- 315 mm i više
- na sredini- 305 do 314 mm
- za ruke- Do 304 mm.
Balansiranje za glavu
Balansiranje glave povećava intenzitet i snagu udarca, ubrzava zamah na udarcu i time pojačava agresivnost i brzinu igre. Također stabilizira reket pri udarcu, koji ima tendenciju da bude jači kod agresivnog stila igre.
Međutim, rekete s ravnotežom glave je teže kontrolirati a njima je jako teško pogoditi loptu ispravno bez pripreme npr. iz voleja. Teža upravljivost ovih reketa čini ih prikladnijima za napredne igrače koji s njima bolje barataju i koji su navikli na brzu i dinamičnu igru.
Ravnoteža u ruci
Ručno balansiranje povećava preciznost i osjećaj udara. Tako se ovi reketi mogu lako i brzo kontrolirati, što je pogodno za tehničku ili obrambenu igru. Međutim, u usporedbi s reketima s uravnoteženom glavom, igrač mora uložiti više napora kako bi proizveo istu udarnu silu. Zbog bolje upravljivosti preporučujemo ih početnicima. Ako još nisu u stanju zadati potreban udarac, mogu izabrati teži reket s ravnotežom u glavi.
Ravnoteža u sredini
Često ćeš naići na rekete koji su izbalansirani prema sredini. Oni donose nešto od svakoga, još uvijek ih je prilično lako kontrolirati i pomažu ti da ubrzaš i ojačaš svoj udarac. Međutim, ako tražiš reket koji će ti uvelike pomoći u jednom od ovih područja, preporučljivo je odabrati onaj koji je za to uravnotežen.
Žice za reket
Drugi čimbenik koji utječe na tvoje igranje je niz badmintonskog reketa i njegova krutost, odnosno stupanj napetosti pojedinih žica. Za početnike i rekreativne igrače preporučuje se mekša žica. Tvrđi niz već zahtijeva ispravnu tehniku držanja reketa, kao i sam udarac. Uz to ćeš dobiti bolji osjećaj za igru i veću kontrolu nad svojim udarcima.
Krutost žica |
Žice |
Prednost |
Do 10 kg |
Mekši |
Pojačanje udarca |
Od 11 kg |
Tvrdoća |
Kontrola pri udarcu |
Osim napetosti žice, gustoća žice također igra ulogu. S rjeđom žicom ima udarac veće sile i ne moraš uložiti toliko snage u to, s gušćim i u isto vrijeme imaš bolju kontrolu .
Težina reketa
Reketi za badminton se ne razlikuju značajno u svojoj težini. Većina ih se kreće između 75 do 12o grama , a to je težina okvira reketa bez žice.
Veća težina često znači korištenje starije tehnologije, budući da današnje opcije već omogućuju proizvođačima izradu vrlo laganih okvira. Možda znate prethodno valjanu maksimu da što je projektil teži, to je točniji udar. Danas to više nije slučaj, a zahvaljujući novim proizvodnim praksama i novim materijalima, možeš udariti upravo čak i raketom laganom poput pera. Samo da ti damo bolju ideju, profesionalni reketi za badminton su oko 90 grama.
Rekete možemo podijeliti prema njihovoj težini u ove tri kategorije. Teži reketi su prikladni za rekreativnu igru i dodatno će dodati udarcu snage. Oni koji spadaju u kategoriju laganih reketa, pružaju super upravljivost i stoga će ih cijeniti uglavnom tehnički igrači.
- Lagani reketi - do 89 grama.
- Srednji reketi - 90 do 93 grama.
- Teški reketi - 94 grama i više
Veličina gripa
Pravilno odabrana širina gripa, tj. ručke, važno je kako bi mogao/la pravilno i čvrsto uhvatiti reket. Odabereš li nepotrebno širok zahvat, zahvat neće biti dovoljno jak, što će naravno značiti da odbijene loptice neće letjeti dovoljnom snagom i da nećeš moći previše kontrolirati smjer leta.
Prema širini se dijele u pet kategorija koje nose oznake G1 do G5.
Oznaka |
Preporučuje se za |
G1 |
žene s manjim dlanovima |
G2 |
žene sa srednjim dlanom |
G3 |
žene s većim dlanovima/muškarci s manjim dlanovima |
G4 |
muškarac sa srednjim dlanovima |
G5 |
muškarac sa velikim dlanovima |
Ako nisi siguran/na koju širinu odabrati, odaberi manju. Zatim, ako je potrebno, povećaj prianjanje omotačem. Preporučamo da ovo koristiš kako bi smanjio/la trošenje osnovnog omotača, koji je već dio reketa. Gornji omotač je tada lakše zamijeniti po potrebi. Možeš odabrati tanki omotač ili omotač od frotir materijala. Jako dobro upija znoj pa bi ga svakako trebali isprobati igrači sa znojnim dlanovima.
Oblik glave reketa
Oblik glave reketa određuje na kojoj površini reketa možemo izvesti dobar udarac. Ovo područje se naziva sweet spot i naći ćeš ga na sredini žice reketa. Nakon što su uvedeni izometrični reketi s glavom, ovo se područje povećalo za oko 33%.
Rakete s izometrijskom glavom oni su sada oni koje ćeš najčešće susresti. Nešto su uglatiji, što je samo omogućilo veću površinu za sweet spot. Nasuprot njima su reketi s klasičnom ovalnom glavom. Iako imaju manji sweet spot, smanjuje se vjerojatnost da ćeš pogoditi lopticu pravim mjestom reketa, ali će udarac s njim biti kvalitetniji.
Dužina reketa
Danas ćeš najčešće naići na reket od 675 mm ili duži, a to je izduženi reket za badminton u usporedbi s izvornom normalnom duljinom od 665 mm. Proizvođači su se počeli približavati produženoj verziji uglavnom zato što dužina reketa će prilikom udara napraviti dulji luk, što dovodi do većih udaraca prilikom udaranja loptice reketom.
No, o duljini reketa ne treba raspravljati s početnikom, jer je ona propisana za igru samo kada se tehnički ispravno drži, što zahtijeva mnogo sati na terenu.
Materijal
Vjerojatno znaš da te nitko više neće prisiliti igraš s drvenim reketom. Možeš birati između nekoliko materijala. To utječe na snagu i težinu reketa, ali i na cijenu.
Željezni reketi su prikladni za rekreacijsku igru, jer su teški i teže ih je kontrolirati. Međutim, njihova prednost je niska cijena. No, rekete možeš nabaviti i iz niže cjenovne razine koji su izrađeni od aluminija, koji su već nešto lakši. Međutim, ne može se očekivati da će trajati dugo, jer se lako deformiraju. Ali za odmor u vikendici, oni su razumna opcija.
Ako očekuješ neke rezultate od svoje igre i želiš ići prema naprijed, trebaš potražiti materijal koji reketu daje dobra svojstva. To su grafit, titan i ugljik. Grafit dodaje snagu okviru, kao i titan, koji je također nešto lakši, što se odražava u ukupnoj težini reketa. To je najmanje opterećeno ugljikomkom, koji ima vrlo malu težinu i istodobno može jako ojačati okvir.
Kako odabrati lopticu za badminton
Osim reketa, trebat će ti i badmintonske loptice. Da, ne radi se o košaricama, već o lopticama. Iako se mora priznati da izgledom doista podsjećaju na košarice. Glavnu ulogu u odabiru igraju tvoje vještine badmintona. Prema njima, biraš jedan od dva osnovna materijala - perja ili plastike.
- Loptice od perja Izrađen je od 16 guščjih (ili pačjih) pera čvrsto utisnutih u podlogu od pluta. Oni se mogu pohvaliti izvrsnim karakteristikama leta, zbog čega se koriste na profesionalnoj razini. Problem leži u nižoj otpornosti. Tijekom jednog meča igrači obično koriste 6 lopti, a u igri parova do dvostruko više. Osim toga, za ovu vrstu računaj na višu cijenu.
- Plastične loptice Nedostaci pernatih loptica eliminirani su njihovom plastičnom alternativom. Dijelom, nažalost, po cijenu pogoršanih karakteristika leta. Međutim, početnicima i rekreativnim igračima obično ne smetaju ovi manji nedostaci, jer cijene dugi vijek trajanja i nižu cijenu. Za bolju vidljivost plastične loptice se proizvode ne samo u bijeloj, već i žutoj boji.
Brzina badmintonskih loptica
Osim materijala, pri odabiru loptice za badminton usredotočite se na brzinu. Za kuglice od perja se označava brojčano, u slučaju plastičnih modela proizvođači koriste obojene trake na glavi loptice.
Možeš zamisliti razliku u brzini na običnom udarcu. Ako igraš s osnovne linije terena, loptica kategorije bržih će putovati okolo 30 cm dalje. Dakle, uglavnom ovisi o tome koja ti vrsta loptice odgovara. Početnicima bez precizne kontrole udara preporučuju se prilično brže kuglice. U suprotnom, oni riskiraju usvajanje pogrešne tehnike udara u nastojanju da razviju veću silu.
Ali brzina loptice utječe i na samu okolinu, posebno temperaturu ili nadmorske visine. Stoga je za svaku kategoriju ponekad naznačena optimalna temperatura na kojoj se loptice trebaju koristiti. U češkim uvjetima obično ćeš naići na tri osnovne kategorije:
- Brzina 76(spore loptice) - Pogodne su za dvorane s temperaturom od 22-30 °C. Njihova plastična varijanta obično je označena zelenim prugama.
- Brzina 77(srednje brze loptice) - Najčešće korištene loptice namijenjene 13-21 °C. Označeno je u plastičnoj verziji plavim prugama.
- Brzina 78(brze loptice) - Prikladne za hladnija okruženja između 0-12 °C. Plastične kuglice imaju crvene pruge.
Također se proizvode brzine 74, 75 i 79. U našim uvjetima one neće naći mnogo koristi. Izuzetno, možda, samo brzina 79 u vrlo hladnim okruženjima.