Slojevito oblačenje
Kod bilo koje fizičke aktivnosti tijelo proizvodi energiju u obliku topline (što je aktivnost intenzivnija, to je više topline), također proizvodi znoj kao sustav hlađenja (da se tijelo ne pregrijava – termoregulacijski sustav). Toplina i znoj nastaju u različitim dijelovima tijela u nejednakoj mjeri, a drugačiji je također intenzitet kod svakog pojedinca. „Tehničkim“ oblačenjem nastojimo održati najprirodniju mikroklimu tijela – da nam bude ugodno, dakle ni previše toplo, niti previše hladno. To ćemo postići ispravnim slaganjem slojeva materijala ovisno o aktivnostima kojima se želimo baviti. Drugačija odjeća će biti prikladna na primjer za tenis u dvorani, drugačija za biciklizam, a opet drugačija za skijanje.
Slojevito oblačenje ponekad se naziva i principom luka i temelji se na različitim svojstvima pojedinih tehničkih materijala i naglašava njihovu ispravnu kombinaciju. Svaki od slojeva ima svoju specifičnu i nezamjenjivu funkciju, a ako se neki sloj izostavi ili zamjeni neprikladnim materijalom, cijeli sustav gubi smisao i ne funkcionira.
Opis i funkcije pojedinačnih slojeva
Obično se navodi sustav triju slojeva, ali ovisno o potrebi i uvjetima ih može biti i više ili manje.
- A - Prvi sloj - odvodni, upijajući (termo, tehnička ili funkcionalna odjeća) kamen je temeljac slojevitog oblačenja koji ima zadatak ukloniti znoj iz tijela i održavati ga relativno suhim. Glavno svojstvo prvog sloja je uklanjanje vlage (znoja) i prozračnost.
- B - Drugi sloj - izolacijski (flis i tehničke majice dugih rukava) zadržava tjelesnu toplinu i odvodi vlagu prema vani.
- Drugi i treći sloj - (softshell) je u zadnje vrijeme nova kategorija odjeće karakterističnog materijala.
- C - Treći sloj - zaštitna (membranske jakne i hlače) treba štititi od vanjskih uvjeta (kiša, vjetar, hladnoća) i ujedno treba odvoditi vlagu prema vani.