Informacije o rolama
Želiš li znati više o rolama? Detaljno ćemo te upoznati s njihovim dijelovima.
Componentele de bază
A - Kočnice
B - Omot
C - Podvozje
D - Kopče
E - Vezanje
F - Kotači
G - Cipela
H - Ležajevi
Podvozje
Sve role imaju podvozje na koje su pričvršćeni kotači. Podvozje je obično pričvršćeno na cipelu sa dva ili tri vijka, koja treba prekontrolirati s vremena na vrijeme, ako dobro stoje na svom mjestu. Aluminij je najčešći materijal koji se koristi za proizvodnju podvozja, pristupačni modeli često se sastoje od kompozitne plastike. Najskuplja podvozja za trkaće role izrađena su od magnezijeve legure ili ugljika.
- Plastična podvozja su lagana i dobro apsorbiraju vibracije koje su uzrokovane neravnom površinom. Iako se često koriste na jeftinijim modelima, dovoljno su čvrsta, ali nisu baš prikladna za korisnike visoke tjelesne težine jer bi se tako mogla brzo deformirati..
- Aluminijska podvozja su jako izdržljiva i dobro transformiraju energiju, kako god apsorpcija vibracija nije tako dobra kao kod plastičnog podvozja.
- Karbonska podvozja su jako lagana i korištena na trkaćim rolama. Glavni nedostatak je visoka cijena.
Podvozje sadržava etiketu s podacima koliko kotača može sadržavati prema informacijama od proizvođača.
Ugljični okviri su vrlo lagani i stoga se koriste u trkaćim klizaljkama. Nedostatak je viša cijena. Okvir može sadržavati naljepnicu s podacima koliko kotača može stati u njega od proizvođača.
Konstrukcija
Materijal i konstrukcija ovise o načinu i stilu rolanja. Cipela bi trebala biti udobna i rigidna. Fitness role imaju mekši okvir što pruža udobnost i dobru prozračnost. Čvrsti okviri se upotrebljavaju na uličnim i agresivnim rolama. Cipela mora biti savršeno pričvršćena – ni previše labavo ni pretijesno. Za žene postoje posebne role sa širim cipelama jer su listovi kod žena obično malo širi nego kod muškaraca.
Cipele su podijeljene prema konstrukciji u dvije kategorije:
- Uložak je sastavni dio rola
- Unutarnji uložak se može lako izvaditi van
Postoje dva načina vezanja
- Klasično pričvršćivanje pomoću kopči
- Boa System fastening korišten na K2 i Powerslide rolama
Ležajevi
Ležajevi na rolama se obično označavaju s ABEC, ILQ ili SG, koji međutim ne označavaju kvalitetu kao što označavaju razinu preciznosti tijekom postupka proizvodnje. U ABEC-u 1 navodi se najniža razina preciznosti, a vrijednosti ABEC 9 za najvišu razinu. Međutim, ta vrijednost ne označava dobre ili loše kvalitete upotrijebljenih materijala i sličnih svojstava.
Kotači
Najvažniji parametri su tvrdoća i veličina. Veličina je izračunata promjerom kotača i prikazuje se u milimetrima. Veličina kotača se kreće od 44 do 110 mm.
- Veći kotači su prvenstveno bolji za brže rolanje i omogućuju rolanje po neravnoj površini, po cijenu lošijeg upravljanja. Preporučuju se za utrke i treniranje
- Manji kotači sporiji, stabilniji i laki za upravljanje. Preporučuju se za početnike i za povremene korisnike
Kočnice
Preporučujemo rekreacijskim korisnicima da kupe role opremljene kočnicom i nauče je djelotvorno koristiti. Kočnica za petu je najsigurniji i najjeftiniji način da se zaustave role, nije preporučljivo skidati je.
Kočnica se istroši tijekom uporabe i mora se zamijeniti. Trošenje ovisi o tvrdoći i učestalosti korištenja.