Kako odabrati naočale za plivanje i masku?
Pojedini modeli plivačkih naočala i maski na prvi pogled izgledaju vrlo slično. Ali izgled vara. Čak i male razlike imaju značajan utjecaj na funkcionalnost i udobnost korisnika. Kako bi odabrao/la prave naočale, prvo trebaš razjasniti nekoliko stvari.
- Kako planiraš koristiti naočale za plivanje? U kojim uvjetima ćeš ih nositi na licu – na otvorenom ili u zatvorenom bazenu?
- Koliko često nosiš naočale?
- Rekreativac si ili redovito sudjeluješ na natjecanjima?
Sažetak
- Vrsta - Većina rekreativaca se može snaći s klasičnim naočalama za plivanje. Takozvane školjke proizvode se bez brtvila Popularnost su stekli uglavnom među sportskim plivačima. Maske za plivanje nude veću udobnost i šire vidno polje. Ronilačke naočale namijenjene su istraživanju podvodnog svijeta. Za razliku od naočala za plivanje, imaju džep na nosu. Često ćeš ih vidjeti u kompletu za ronjenje. Maske za cijelo lice također su prikladne za ronjenje.
- Odlučnost - Unisex naočale najviše odgovaraju muškarcima i ženama krupnijeg lica. Ženske naočale s manjim podočnjacima više pristaju sitnijim ženama. Često se nadopunjuju bifurkiranim pojasom, koji se bolje nosi s repom. Dječje naočale za plivanje podijeljene u kategorije prema dobi namijenjene su najmanjim sportašima.
- Boja stakla - Odaberi prozirno ili svijetlo staklo za slabo osvijetljene unutarnje bazene. Propuštaju više svjetla i ne iskrivljuju boje. U vanjskim uvjetima cijenit ćeš tamnije naočale koje smanjuju intenzitet svjetla. Za kupanje na otvorenom također razmisli o nabavci naočala s UV zaštitom.
- Pečat - Sportske naočale za plivanje imaju vrlo tanku brtvu kako bi se osigurao manji otpor u vodi. Za rekreacijske naočale koristi se deblji sloj koji je ugodniji za korisnika. Najčešće su silikonske brtve. Donosi visoku udobnost i čvrstu izdržljivost. Kod jeftinijih naočala naići ćeš na brtvu od neoprena manje kvalitete.
- Držač - Fiksni držač je najtrajniji, ali se ne može ni na koji način prilagoditi. Prilagodljive i zamjenjive grede daju ti veću fleksibilnost, omogućujući ti povećanje ili smanjenje očnih duplji.
- Remen - Remen s jednom trakom doprinijet će brzom i jednostavnom oblačenju. Pomoću dvostrukog remena možeš preciznije namjestiti položaj naočala. Razdvojeni remen predstavlja kompromis između dvije varijante.
Vrsta
Postoji nekoliko različitih vrsta zaštitnih naočala. Razlikuju se prvenstveno u pogledu upotrebe. Iskusni plivači obično igraju na sigurno i sigurno znaju kakve im naočale trebaju. No, rekreativci se lako mogu zbuniti.
Naočale za plivanje
Naočale dizajniraneza plivanje. Pomažu u orijentaciji pod vodom. Pridonose boljoj tehnici i izvedbi plivača. Istovremeno štite oči od crvenila ili drugih iritacija. Naočale za plivanje se obično sastoje od dva mala okulara i grede. Ostaju na licu zahvaljujući traci koja ide preko glave. Nos plivača se ne pokriva ovom vrstom naočala.
Osim klasičnih naočala za plivanje, naići ćeš i na razne specifične vrste. To uključuje, na primjer, takozvane školjke ili maske za plivanje.
Švedske naočale za plivanje – Poznatije pod nadimkom školjka. U usporedbi s običnim modelima, nemaju brtve ili su potpuno minimalistički. Zbog toga su lakše i pružaju manji otpor u vodi. Stoga ih uglavnom koriste sportski plivači. Nisu primjerene za rekreativce jer nisu baš udobne. Plastične naočale stavljaju se izravno na lice i mogu izazvati modrice.
Maske za plivanje – Tip koji izgleda kao maske za ronjenje. Ali to su još uvijek naočale za plivanje bez džepa za nos. Maska obično ima deblji pečat. Nudi široko vidno polje i obilje udobnosti. Maska nije prikladna za brzo plivanje zbog velikog otpora u vodi. Mogu je koristiti npr. djeca, povremeni plivači i osobe kojima ne odgovaraju klasične naočale za plivanje.
Dioptrijske naočale za plivanje – Čak i plivači koji u svakodnevnom životu nose dioptrijske naočale mogu zadržati pregled pod vodom. I to ne mora nužno biti uz pomoć kontaktnih leća. Neki modeli dolaze i u dioptrijskoj verziji. Obično se proizvode u veličinama pola dioptrije, s odabranim naočalama čak možeš podesiti broj dioptrija za svaki okular posebno.
Naočale za ronjenje
Nazivaju se i maskama za ronjenje. Ova vrsta nije namijenjena plivanju, već istraživanju podvodnog svijeta. Stoga je naglasak uglavnom na dobroj vidljivosti i vodonepropusnosti. U odnosu na naočale za plivanje, maske su znatno veće, a sastavni dio im je i džepić za nos. Naočale se također sastoje od leća, remena za pričvršćivanje s kopčama i jagodice. Time se osigurava savršeno prianjanje maske na lice i sprječava ulazak vode.
A - Postoji mnogo različitih proizvoda u skupini maski za ronjenje. To uključuje kako profesionalne modele za ronjenje tako i maske za one sve popularniji freediving (ronjenje bez aparata za disanje), te naočale za godišnji odmor. Naočale za rekreacijsko ronjenje često dolaze u kompletu s disalicom.
B - Posebna vrsta ronilačkih maski su maske za cijelo lice namijenjene ronjenju ili površinskom plivanju. S njima ne možeš roniti na veću dubinu (više od cca 2 metra), jer ne možeš izjednačiti tlak u njima. Maske za cijelo lice imaju integriranu disalicu i omogućuju ti normalno disanje na nos i usta. Posebno su popularni kod djece i ljudi koji ne vole disati na disalicu.
Namjena
Asortiman naočala za plivanje uključuje unisex (muške), ženske i dječje naočale. Proizvodi se većina modela za odrasle u uniseks dizajnu. Mogu ih koristiti i muškarci i žene. Ove naočale su najprikladnije za plivače s krupnijim licima.
Žene kojima ne odgovaraju uniseks naočale mogu isprobati posebne ženske modele. Karakteriziraju ih manje ušice i držač. Tipična značajka ženskih naočala za plivanje je dvostruki remen koji bolje drži na repu. Dizajn također odgovara uobičajenim preferencijama žena.
Najmanji plivači trebaju dječje naočale za plivanje. Osim razigranog dizajna i veselih boja, obično je veći naglasak na izdržljivost. Proizvođači obično rade s dvije veličine. Najmanji je namijenjen djeci od otprilike 2 do 6 godina. U drugom ćeš pronaći naočale za stariju djecu do oko 14 godina.
Boja stakla
Jedna od prvih stvari koju ćeš vjerojatno primijetiti kod naočala za plivanje je boja stakala. Daleko od toga da je samo stvar dizajna, o tome odlučuju pojedinačne nijanse, pod kojim uvjetima jesu li naočale prikladne?
Oni predstavljaju osnovu čiste ili svijetle očne duplje koje ne iskrivljuju okolne boje. Propuštaju najviše svjetla, što ih čini idealnim izborom za unutarnje bazene gdje je slabije osvjetljenje. U unutrašnjosti možete koristiti i narančasto ili žuto staklo. Oni potiskuju plavu boju i značajno posvjetljuju tvoj pogled.
Priliko plivanja vani, bolje su tamne orbite – na primjer, dimne ili zrcalne, koje smanjuju intenzitet svjetlosti. Također možeš odabrati slične modele u savršeno osvijetljenim unutarnjim bazenima. Dobru vidljivost pri jakom svjetlu i manje odsjaja ponudit će i polarizirane leće. U otvorenim vodama također su prikladne ružičaste i ljubičaste orbite koji donose veći kontrast na plavoj pozadini. Ujedno razmislite o kupnji naočala s UV zaštitom za vanjsko plivanje.
Kako odabrati univerzalnu boju stakla?
Želiš li koristiti naočale za plivanje u slabo osvijetljenom zatvorenom bazenu ili vani na jakom suncu? Nažalost, ne postoje univerzalne naočale koje bi osigurale izvrsnu vidljivost u obje situacije. Najbolji način da riješite problem je kupnja dva različita modela. Inače, moraš prihvatiti da će tvoja vidljivost biti smanjena u nekim uvjetima.
Brtva
Brtva naočala za plivanje sprječava prodor vode te značajno utječe na udobnost korisnika. U modelima za natjecatelje, brtva je vrlo tanka ili potpuno odsutna. Zahvaljujući tome, naočale imaju nizak profil i pružaju manji otpor u vodi. Ali ušteđene sekunde dolaze na račun praktičnosti.
Zaštitne naočale za rekreativce stoga se proizvode s mekšom i udobnijom brtvom. Zbog svoje izdržljivosti, visoko brtvljenje se također primjenjuje na triatlonske naočale za plivanje, jer postoji opasnost od sudara s drugim natjecateljima.
Također igra važnu ulogu materijal brtvljenja. Neoprenska brtva je mekana, udobna, ali ima kraći vijek trajanja i slabije brtvi. Pokazuju bolja svojstva i izdržljivost uz visoku udobnost silikonske brtve, koji su najčešći.
Nosivost
Dio koji povezuje dvije očne duplje naziva se držač. Oblik držača razlikuje se od modela do modela. Na koja ćeš osnovna rješenja naići?
- Čvrsti držač – Vrlo je izdržljiv, ali se ne može prilagoditi ili zamijeniti na bilo koji način.
- Podesivi držač – Držač je čvrsto pričvršćena za naočale, ali unutar označenih utora možeš je po potrebi skratiti ili produljiti (i na taj način približiti ili udaljiti okulare).
- Izmjenjiv držač – Može se zamijeniti drugim nosačem. Obično možeš pronaći nekoliko veličina izravno u pakiranju s naočalama. Idealan izbor za plivače čije su oči daleko ili, naprotiv, blizu. Grede su standardno opremljene malim izbočinama za pričvršćivanje na okulare.
Remen
Naočale za plivanje ostaju na licu zahvaljujući traci. Proizvodi se u tri osnovne varijante.
Ochelarii de înot sunt menținuți pe față cu o curea. Sunt produse în trei variante de bază.
- A - Jednostavan remen– Sastoji se od jednog remena. Stavljanje naočala je vrlo brzo i jednostavno, zbog čega se remen uglavnom koristi za dječje modele.
- B - Dvostruki remen– Remen se razdvaja točno na ušicama i nastavljaju se dva remena. Tako možeš preciznije namjestiti položaj naočala, a i remen bolje drži na glavi.
- C - Razdvojeni remen– Kombinacija obje prethodne varijante. Jednostavan remen se straga dijeli na dva dijela. Rezultat je kompromis između jednostavnog oblačenja i precizne prilagodbe trake.
Izbor maski za ronjenje
Tražiš masku za ronjenje umjesto naočala za plivanje? I ovdje biste trebali uzeti u obzir nekoliko pri odabiru osnovnih parametara, kako bi istraživanje podvodnog svijeta bilo kakvo želiš. Na koje se aspekte usredotočiti?
- Staklo - Maska za ronjenje s jednom lećom (bez okvira) pružit će ti veće vidno polje. Kod maski s duplim zjenicama, zjenice su podijeljene okvirom. Razdvojena leća obično je povezana s manjim unutarnjim volumenom. To ti olakšava izjednačavanje pritiska u masci. U rekreativnom ronjenju, vrsta naočala uglavnom je stvar osobnih preferencija.
- Jagodice - Dio maske koji ide na lice i sprječava ulazak vode. Standardno se izrađuje od silikona, u staklima slabije kvalitete ponekad ćeš vidjeti termoplast. Za rekreacijske modele uglavnom se koristi prozirni silikon. Propušta više svjetla u masku i ne ograničava toliko periferni vid. Ali prodorna svjetlost može se reflektirati u staklu i privremeno oslabiti vid. Napredni ronioci stoga preferiraju crni silikon.
- Tvrdoća silikona - Parametar koji ćeš osjetiti tek kada ga osobno isprobaš. Mekši silikon više odgovara osobama netipičnog oblika lica. Međutim, općenito će imati veću tendenciju „odlijepljenja“. Tvrđi silikon bolje dihta. U nekim slučajevima (na primjer, lice s bradom) to je u osnovi potrebno.
- Volumen maske - U ronilačkoj maski malog volumena manje je zraka između stakla i lica. Korisnicima je stoga lakše uravnotežite pritisak. Međutim, mala glasnoća znači i manje naočale i lošiju vidljivost. Stoga razjasni što ti je važnije. Ronioci na dah obično posežu za maskom malog volumena. Obično posežem za maskom malog volumena za ronioce na dah.
- Remen - Podesivi silikonski remen standard je na većini modela koji se koriste za rekreaciju. Vrlo dobro radi svoju funkciju i lako ga možeš zamijeniti. Alternativa su neoprenske trake, koje su udobnije za osobe s dužom kosom. Ali će također obavljati sličnu uslugu i neoprenska podstava montiran na silikonsku traku.
Kako pravilno isprobati naočale za plivanje i masku za ronjenje
Preporučamo naočale za plivanje i masku za ronjenje osobno probati. Pojedini modeli razlikuju se po obliku i veličini, baš kao i lice svakog od nas. Ako ti maska ne pristaje savršeno, mučit ćeš se s prodorom vode i sigurno nećeš uživati u plivanju ili ronjenju.
Naočale za plivanje
Prvo kada isprobavaš naočale za plivanje nemoj rastezati pojas preko glave. Samo pritisni okulare na oči. Jesu li naočale izdržale nekoliko sekundi na tvojem licu? Postoji velika vjerojatnost da imaš tip koji će ti odgovarati. Zatim isprobaj naočale s remenom. Ako nigdje ne osjećaš pritisak i općenito se osjećaš ugodno, iz trgovine možeš otići ravno na bazen. Ako su ti odmah pale s lica, potraži prikladniji model.
Maska za ronjenje
Postupak za masku za ronjenje je vrlo sličan. Prvo stavi masku bez remena. Lagano je usisaj nosom i zadrži dah nekoliko sekundi. Maska bi trebala ostati na licu. U suprotnom, nastavi tražiti. Isprobaj naočale koje u potpunosti pristaju tvojem licu, čak i s remenom, i pazi da te nigdje ne stišću. Uvjeri se da ti maska omogućuje da uhvatiš nos između prstiju kako bi mogao/la izjednačiti pritisak.
Također, prvo isprobaj ronilačku masku koja pokriva cijelo lice bez remena. Nakon toga obrazi moraju dobro pristajati na cijeli krug lica. Pritom ti ne smije sezati do ruba očiju. Između donjeg dijela obraza i brade ne smije ostati slobodan prostor.