Kako odabrati kopačke
Pomoći ćemo ti odabrati kopačke i upoznati s širokom ponudom različitih modela od mnogih proizvođača. S obzirom na materijal gornjišta, kopačke su ili kožne (najčešće od teleće ili klokanske kože) ili od sintetičkog materijala. U proizvodnji kopački koriste se najnovije tehnologije, zahvaljujući kojima su kopačke puno kvalitetnije, tako da možeš uživati u igri punim plućima u svim uvjetima.
Vrsta kopački prema terenu
Osnovna podjela kopački prema terenu na kojem igramo:
- A - Kopačke FG - Kopačke s prešanim čepovima, raspodjela čepova na potplatu ovisi o proizvođaču i konkretnom modelu. Za suhu prirodnu podlogu, koja je pretežito tvrda. Ovu vrstu možeš koristiti povremeno na umjetnoj strani, ali tako kopačke možeš izložiti brzom trošenju. Radi se o najsvestranijoj vrsti kopački..
- B - Kopačke – AG (kopačke za umjetnu travu) - Kopačke s oznakom AG su namijenjene za umjetnu travu, gdje je potrebna jača konstrukcija i izdržljivost kopački. Proizvodi se s većim brojem niskih čepova za optimalnu preraspodjelu težinu i prijenos sile. Raspodjela čepova na potplatu ovisi o proizvođaču i konkretnom modelu.
- C - Kopačke – HG - Kopačke s prešanim čepovima, raspodjela čepova na potplatu ovisi o proizvođaču i konkretnom modelu. Kopačke možeš koristiti na tvrdoj prirodnoj površini, šljunku, pijesku ili na umjetnoj travi, tu je potrebno prigušivanje i velika izdržljivost na oštećenja; Kopačke su karakteristične po niskim čepovima, a što je veći broj, to je bolja optimalna raspodjela težine i prijenos sile.
- D - Kopačke – FG/ AG - U posljednje vrijeme su proizvođači počeli proizvoditi univerzalne kopačke za prirodnu i umjetnu travu. To je uglavnom zato što je broj visokokvalitetnih umjetnih travi u svijetu sve veći, a također i zato da svaki nogomet ne mora imati različite kopačke za svaku podlogu. Na potplatu su kombinirani visoki čepovi s onim nižim kako bi se osigurala dovoljna trakcija na prirodnoj podlozi kao i optimalna raspodjela i prijenos sile na umjetnoj travi.
- E - Kopačke SG - Kopačke s tvrdim ili metalnim čepovima koji se mogu zamijeniti pomoću navoja. Najprikladnija vrsta kopački za mekanu travu, koju možeš koristiti za igru na blatnom ili mokrom terenu. Metalni čepići bolje ulaze u površinu, što donosi bolju podršku i oslonac nego što je to kod klasičnih kopački s plastičnim čepićima, koje na ovakvom terenu proklizavaju. Većinom se na potplatu nalazi 6 čepića, četiri u prednjem dijelu, a dva u stražnjem dijelu. Negativna strana ovih kopački je ta što se težina raspodjeljuje na šest točaka, u tom slučaju može doći do pritiska na stopalo, tako može doći do neudobnog osjećaja tijekom igre.
- F - Kopačke MIXED SG/FG - Radi se o novoj vrsti kopački. Na potplatu se nalazi kombinacija prešanih čepova i metalnih izmjenjivih čepova. Odlične za igru na mekanom i mokrom terenu. Metalni čepovi pomažu boljem zamahu, a prešani čepovi raspodjeljuju težinu na veću površinu potplata. Najčešće se radi o kombinaciji šest metalnih čepova i pet prešanih čepova. Zahvaljujući tome, igranje u kopačkama s prešanim čepovima je udobnije nego u kopačkama s metalnim čepovima.
- G - Kopačke – TF (kopačke za umjetnu površinu) - Kopačke s puno malih čepova na potplatu, koje odlično prianjaju za površinu i pomažu nogometašu održavati maksimalnu stabilnost. Ove kopačke su idealne za tvrdu i suhu prirodnu podlogu, ali uglavnom i za korištenje na umjetnoj travi.
- H - Dvoranske tenisice IN - Obuća je namijenjena za dvoranu i glatku površinu, kao što je parket ili guma. Na ovoj površini tenisice jamče maksimalan grip i stabilnost. Potpuno glatki potplat je zaštićen tehnologijom NON-MARKING, koja sprječava nastanak tragova na podlozi dvorane. U futsalu (mali nogomet) loptom se radi s potplatom tenisice tako da igrač uvijek može imati loptu uz nogu i raditi s njom. Stoga je važno da potplat nije prejak i da se ne gubi osjećaj za loptu. Za povećanje ovog atributa pomoći će vam dvoranske tenisice s "izrezanim" potplatom u središnjem dijelu stopala.
Položaj i oblik čepova
Broj i veličina čepova, iako su u istoj kategoriji, razlikuju se od modela do modela i određuju svojstva kopački pri kretanju, kočenju i okretanju. Čim je tvrđa površina za igranje, to više čepova potrebno nogometašu. Na ovaj način se težina raspodjeljuje ravnomjerno na potplatu, a noga će biti stabilnija. Pojedinačni čepovi se razlikuju i prema obliku. Osim klasičnih stožastih čepova, možete pronaći i tzv. noževe, koji osiguravaju stabilnost čak i kod oštrih zavoja. Ako želite stopostotnu udobnost u svim uvjetima, više je nego potrebno imati kopačke s različitim vrstama potplata i odabrati one prave prema trenutnoj podlozi za igru.
Tehnologija kopački
U današnje vrijeme izbor kopački ne ovisi samo o terenu ili izgledu. Moderne nogometne kopačke su opremljene tehnologijama koje pomažu onom tko ih nosi dominirati u igri. Proizvođači proizvode kopačke na temelju znanja TOP igrača koji im prenose svoja iskustva, dojmove i komentare. Zbog toga na tržištu imamo različite modele za određene igrače. Na primjer, igrači koji u potpunosti koriste svoju brzinu biraju najlakše kopačke. Kreativni središnji vezni igrači kupuju kopačke s tehnologijama za poboljšanje osjećaja za loptu. Igrači u obrani, s druge strane, traže kopačke s izvrsnom stabilnošću.
Kako odabrati ispravnu količinu kopački?
Odabir ispravne veličine kopački je najbitnija točka pri kupovini. Kod kopački sa sintetičkim gornjištem vrijedi pravilo da kopačke trebaju biti za 0,5 cm duže od dužine stopala. Kod kožnih kopački možeš kupiti kopačke koje pristaju direktno na nozi, zato što će se kožno gornjište malo razvući. Kod odabira tenisica za dvoranu odaberi one koje ti pristaju točno uz stopalo. Za futsal, koji se igra u tenisicama za dvoranu, je najučinkovitiji je udarac vrhom stopala. Za bolji i ljepši osjećaj za loptu, preporučujemo kopačke koje pristaju direktno na stopalo. Isprobaj kopačke za nogomet ili dvoranu u štucnama u kojima ćeš kasnije igrati utakmice ili trenirati.
A - dužina stopala
B - dužina uloška
C - 5 mm
Njega kopački
Ako želimo da nam kopačke što duže izdrže i ispunjavaju svoju svrhu, moramo ih redovito njegovati.
Najvažnija stvar koja će ti pomoći održavati kopačke u dobrom stanju je način vezanja. Izgažena peta i uništeno gornjište ne pridonosi dobrom izgledu, niti funkcionalnosti. Time ćeš se spasiti od neugodnih žuljeva.
Nakon svakog korištenja je potrebno detaljno očistiti potplat. Zalijepljeno blato i stara ne nose ništa dobro kopačkama. Ono najgore što možemo napraviti s kopačkama je ostaviti ih vlažne u torbi. Ne zaboravi osušiti kopačke s unutarnje torbe. Zaboravite na vrući zrak, materijal bi mogao popucati. Zbog toga, kopačke nemoj sušiti na direktnom suncu ili kod peći. Ako imaš kožne kopačke, nakon sušenja ih namaži kremom.
Ako imaš kopačke s čepovima koji se mogu odviti, povremeno dobro namaži navoj, a ako kopačke nećeš koristiti duže vrijeme, svakako ih malo olabavi.