Kako odabrati opremu za bicikl?
Treba imati na umu da bicikl kao takav mora biti opremljen obveznom opremom prema važećim zakonima. Treba razmišljati o tome da ćeš na svojim putovanjima ponekad trebati nešto.
- Osvjetljenje - Svjetlom se pasivno štitimo od drugih sudionika u prometu. Zapamti, važno je vidjeti, ali još važnije je biti viđen! Prednje svjetlo treba biti bijelo, a stražnje crveno. Moderna svjetla nude niz režima osvjetljenja. Prilikom izbora stražnjeg svjetla moraš uzeti u obzir hoćeš li ga staviti na cijev sjedala ili cijev okvira. Svjetla su na baterije i treba ih promijeniti na vrijeme!
- Blatobrani - Na osnovi vrste bicikla i načina vožnje, biraju se i blatobrani. Za duže putovanje na biciklu koristimo blatobrane punog opsega koji nisu prikladni za terensku uporabu. Osim toga, možemo koristiti plastične blatobrane ili one koje možemo samo nataknuti.
- Pumpa - To je neophodan dio opreme svakog biciklista. Najčešće se nalazi ispod držača za bocu. Obično je plastična ili duraluminijska i obično ima nastavke za sve vrste ventila. Preporučujemo da uz pumpu posjeduješ rezervnu zračnicu potrebne veličine i zakrpe za popravak. Za skidanje gume i zamjenu ili popravak zračnice, sigurno će ti trebati i alat za jednostavnu montažu i demontažu.
- Brzinomjer (tahometar) - Ljudi su takmičarska i znatiželjna bića, pa će te sigurno zanimati koliko si kilometara prešao/la u danu, koliko ćeš kilometara prijeći u godini, koliko dugo si vozio/la, maksimalna i prosječna brzina vožnje. Možeš birati između žičanih i bežičnih uređaja. O tebi ovisi koji ćeš uređaj odabrati i koje su ti funkcije potrebne za vožnju. Osim toga, za napredne bicikliste pulsometar je jako dobaro pomagalo za trening.
- Držač za bocu - Nema ništa gore od gladi i žeđi tijekom vožnje. U držaču je, naravno, nedvojbeno i boca (bidon). Možeš birati između nekoliko vrsta volumena, čepova i kombinacija boja. Dobro je odabrati bocu sa širokim čepom i grlom. Tako će ti biti lakše puniti i prati bocu.
- Torbica za bicikl - Odabir torbice ovisi o karakteru biciklista. U današnje doba se torbica može staviti ispod sjedala, na okvir, upravljač ili nosač.
- Ruksak - Biciklistički ruksaci obično imaju manji obujam (5 - 20 l), a proizvedeni su od lakših materijala. Kompatibilni su sa spremnicima za vodu i može se na njih pričvrstiti kaciga. Također imaju na sebi sigurnosne dodatke. Kao sastavni dio često imaju i navlaku za kišu. Ruksak bi trebao dobro sjediti na leđima i ne bi trebao ograničavati tvoje kretanje.
- Nosači - Ako voliš otići na višednevni izlet, onda ćeš sigurno trebati nosač za stvari na biciklu. Imaš nekoliko vrsta za odabir. Za prednji kotač, upravljač, zadnji kotač ili za sjedalo. U svakom slučaju provjeri kompatibilnost sa svojim biciklom (okvirom) i nosivost određenog modela nosača. Također, pripazi na izbor torbe.
- Alat - Na putu se može svašta dogoditi. Zato je dobro biti spreman na ono najgore. Kao dio opreme svakog bicikliste bi trebao biti alat s kojim možeš otkloniti manje kvarove.
- Grip - Gripovi na biciklu mogu biti dobra pomagala, ali isto tako mogu nam pokvariti izlet. Pravilno namješteni gripovi – zategnute ruke i zapešća. Gripovi koji su pogrešno namješteni mogu prouzročiti bolove u području pazuha i leđima.
- Lokot - Ako poželiš stati kod nekog spomenika, osvježiti se u jezeru ili rijeci, nešto pojesti i popiti, onda će ti sigurno trebati lokot. Postoje lokoti s ključem i s šifrom. U današnje doba možeš se susresti i s električnim ili GPS lokotima. Isplati se investirati nekoliko eura više u lokot, kasnije nećeš požaliti.
-
Žičani 1, 2 - u pravilu je lagan, sklopiv i može se lako presjeći
-
Lančani 1, 2 - sličan je lancu, lanac je dodatno zaštićen platnenim omotom
- Sklopivi 3, 4 - sklopiv je i prosječno težak, visoko je izdržljiv
-
Potkova 4 - velik, težak, može se prerezati samo s pilom