Poštovani kupci, naša web stranica sportisimo.hr je deaktivirana. Proizvodi se više ne mogu naručiti na ovoj domeni. Ako ste već kupili proizvode od nas i želite ih reklamirati, to možete učiniti ukoliko slijedite OVDJE opisanu proceduru. Nove narudžbe s dostavom u Hrvatsku vršite putem domene sportisimo.com. Hvala na razumijevanju!

Kako izabrati dječji bicikl?

Želiš ljubav prema biciklizmu prenijeti na svoje potomke? Najmanji bicikli su već napravljeni za djecu visine od 90 do 110 cm. Kako bi dijete uživalo u vožnji važno je odabrati pravi bicikl. Jedino će tako moći udobno, sretno i sigurno voziti svoj bicikl.

 

Može li tvoje dijete voziti dječju guralicu? Otprilike s 2 godine maleni natjecatelj može prijeći na pomoćni bicikl. Ali nemoj žuriti s prijelazom na dječji bicikl. Dijete bi trebalo znati održavati ravnotežu, upravljati i kočiti. Ako se tvoje dijete još ne osjeća ugodno voziti bicikl, nije ga dobro forsirati. Vožnja bicikla djetetu mora biti zabavna. Ako bicikl povezuješ s napornim radom i strahom, u njemu sigurno nećeš razviti ljubav za sport.

Ako i ti želiš odabrati bicikl za odraslog biciklista, izboru smo posvetili dva članka - o tipovima i parametrima.

Sažetak 

  • Veličina - Apsolutno ključni aspekt odabira. Veličina se razlikuje prema promjeru kotača (felgi). Najmanji kotači su 12 inča, junior kotači su 26 inča. Dijete mora udobno upravljati upravljačem i ručicama kočnice, iz sjedala treba vršcima stopala dosezati tlo i imati prostora iznad okvira pri skoku naprijed.
  • Težina – Što je bicikl lakši, to bolji. Mala težina olakšava vožnju. Dijete bi također trebalo moći podići bicikl s tla. Lagani bicikl prednost je i za roditelje koji ga u početku često moraju nositi.
  • Materijal okvira – Okviri jeftinijih bicikala izrađeni su od čelika, nedostatak je velika težina. Aluminij nudi dobar omjer težine i izdržljivosti, ali ćeš za njega platiti malo više. U vrhunskim juniorskim biciklima naići ćeš na lagane aluminijske ili karbonske okvire.
  • Kočnice – Kod najmanjih dječjih bicikala najčešće ćeš se susresti s kočenjem s obrnutim uključivanjem pedala, takozvanim torpedom. Prema većim kotačima zamjenjuju ga V-kočnice. Vrhunski bicikli za mlađe uzraste imaju disk kočnice.
  • Podesivi upravljač i sjedalo – odaberite dječje bicikle za koje možeš prilagoditi visinu sjedala, ili ponekad čak i ručke. Također je važno podesiti udaljenost poluge kočnice kako bi dijete moglo dobro doći do nje.
  • Mjenjač – najmanji dječji bicikli bez mjenjača. Za bicikle od 20 inča obično ćeš pronaći mjenjač u obliku rotirajućeg prstena na upravljaču (tzv. grip shift). Bicikli za mlađe uzraste izrađeni su s polugom mjenjača kao i modeli za odrasle
  • Balansni kotači – za dječje bicikle do 16 inča, trebao bi biti dio paketa. Balansni kotači osiguravaju stabilnost za malog vozača. Nakon što dobiju povjerenje na biciklu, možeš ih lako ukloniti.
  • Dodatna oprema – Amortizerska vilica doprinosi udobnosti vožnje na većim biciklima za tinejdžere ili ako se često voze šumom. Na prvim vožnjama tvojih mališana cijenit ćeš polugu za navođenje, a na zajedničkim izletima zatim polugu za vuču.

Veličina

Biraš li malo veći bicikl, jer će trajati dulje i dijete će za njega narasti? To je jedna od najvećih grešaka uodabiru dječjeg bicikla. Preveliki kotač je teško kontrolirati. Dijete je u opasnosti od pada i ozljeda. Osim toga, proteže se neprirodno na biciklu, što dovodi do bolova u leđima i ramenima. Vožnja bicikla može učiniti da se tvoje dijete osjeća bolje prije nego što počne.

 

Kako odabrati pravu veličinu dječjeg bicikla? Sa sjedala, dijete treba dohvatiti pod nožnim prstima i osloniti se na prste - za stabilnost prilikom zaustavljanja. Za manje vozače idealno je da cijelim stopalima dohvate tlo, baš kao i kod vožnje na guralici. Kako dijete stječe samopouzdanje, postupno podiže sjedalo kako bi bolje držalo pedale i ne bi se guralo previše.

 

Kada dijete siđe s bicikla i stane iznad okvira, ispod međunožja treba biti razmak od oko 5 cm. Još jedan važan pokazatelj je da dijete može udobno uhvatiti upravljač iz sjedala i ne mora se previše istezati. Laktovi bi trebali biti barem malo savijeni.

Kategorija dječjih bicikala po veličini

Veličina dječjih bicikala navedena je kao promjer kotača (felgi)u inčima (1" = 1 inča = 2,54 cm). Veličina bicikla također ovisi o drugim parametrima i opremi.

  • 12 inča – najmanji dječji bicikli izgledaju kao bicikli s pedalama. Obično su opremljeni fiksnom opremom i torpedom. Naravno, postoje i balansni kotači.
  • 16 inča - veličina upravo za predškolce. Postoje kotači za ravnotežu i torpedo, ali obično se doda V-brake prednja kočnica kako bi se dijete naviklo na kočenje polugom na upravljaču.
  • 20 inča - prvi pravi bicikl sa svime. Ravnotežni kotači i torpedo nestaju Prednjim i stražnjim kočnicama upravlja se na upravljaču. Najčešće ćeš naići na V-kočnice. Dodaje se mjenjač, ​​obično u obliku rotirajuće ručke na upravljaču (grip shift), jer dijete još nema dovoljno snage da pritisne ručicu.
  • 24 inča – ponekad se zove ¾ bicikl. Na raspolaganju nam je cijeli sustav koji koristimo za vožnju biciklom. Dodane su vrhunske značajke opreme, kao što su disk kočnice ili ovjes prednje vilice.
  • 26 inča - ova veličina stoji na granici između dječjih i odraslih bicikala. Pogodno za juniore s visinom od oko 140–150 cm. Veličina okvira je također važna. Najmanji u odraslih bicikala je 13 do 15,5 inča. U kategoriji juniora bicikli su već podijeljeni na cestovne, planinske i trekking bicikle.

 

Neki proizvođači razlikuju različite srednje kategorije (14, 18, 22 inča), ali to su više atipi koji se po veličini preklapaju s navedenim veličinama.

Orijentacijska tablica za odabir veličine dječjeg bicikla

Promjer kotača Dob djeteta Visina djeteta Visina od prepona do tla
12” 2 - 4 godina 82–100 30–40
14” 3 - 5 godina 98–106 36–44
16” 4 - 6 godina 104–122 cm 40–54
20” 5 - 8 godina 120–130 cm 52–59
24”  7 - 11 godina

127–142 cm

57–66
26” 10+ godina

140-158

67–70

 

Kako izmjeriti dijete za naručivanje dječjeg bicikla online

Kupuješ li bicikl kao poklon i više voliš naručiti online? Zatim pažljivo izmjeri dijete, po mogućnosti u obući.

  • Izmjeri ukupnu visinu figure. Dijete treba stajati leđima okrenuto zidu. Stavi djetetu knjigu vodoravno na glavu i izmjeri udaljenost od donjeg ruba do tla.
  • Izmjeri visinu prepona od tla. Dijete će stajati sa leđima na zid malo razdvojeno. Stavi knjigu među bedra tako da leđa dodiruju prepone. Poravnaj knjigu vodoravno i izmjeri udaljenost od stražnje strane do tla.

Masa

Što je manja težina, to je bolje za dijete i za roditelje. Lakši bicikl bit će lakše kontrolirati. Nije ti jasno koja je vrsta bicikla lagana i koja je teška? To ovisi o fizičkom stanju tvojeg djeteta. Isprobaj kako dijete upravlja biciklom. Mali biciklist ne bi trebao samo stati na bicikl, već i voziti ga. Pobrini se da dijete može podići bicikl s tla kada padne.

 

Mali biciklist ne bi trebao samo stajati na biciklu, već ga i voziti. Kome se nije dogodilo da se dijete naljuti i odbije se odvesti kući? Također ćeš cijeniti lagani bicikl kada se krećeš javnim prijevozom ili automobilom.

 

Nažalost, u kategoriji dječjih bicikala naići ćeš na jeftine, ali nesrazmjerno teške modele. Izrađen je od jeftinog čelika, što znači kompromis u težini. Ponekad se pokaže da dijete od 18 kg pokušava voziti bicikl od 12 kg. To je kao da čovjek od 90 kg vozi bicikl od 60 kg. Lakši dječji bicikli izrađeni suod aluminija.

 

 

Materijal okvira

To je usko povezano s težinom. Ipak, uzmi u obzir izdržljivost i čvrstoću okvira - prvi korak na pedalama povezan je s padovima i zaletima u prepreke. Bicikl mora izdržati. 

  • Čelik – Najjeftiniji i najizdržljiviji materijal za proizvodnju dječjeg okvira za bicikle. Veliki nedostatak je visoka težina. Kod malih bicikala to nije toliko važno, jer na biciklu nema toliko materijala, kotači za ravnotežu olakšavaju manevriranje.
  • Aluminij – Lagan materijal s dovoljnom otpornošću, većina bicikala za odrasle izrađena je od njega. Jasan izbor za kotače od 20 do 24 inča. Zahvaljujući lakšem okviru, dijete može izdržati dulje vožnje. Cijena je nešto veća od čelika. Za još manju težinu koriste se lagani aluminij i tanje stijenke cijevi.
  • Ugljik – snažan i vrlo lagan materijal koji se ističe svojim dugim vijekom trajanja. Karbonski okvir je obično nepotrebno skup za dječji bicikl, zbog čega ga možeš pronaći samo iznimno, i to na vrhunskim junior biciklima.

Kočnice

Osnovna vještina prilikom vožnje bicikla je kočenje. Međutim, mala djeca nemaju dovoljno snage u rukama za stiskanje kočnice poluge na upravljaču. Iz tog razloga, veličine kotača od 12 do 16 inča češće su opremljene takozvanimtorpedom, tj. antipedalna kočnica. Aktivira se pritiskom na pedale.

 

U idealnom slučaju, čak i najmanji kotači trebaju biti opremljeni ručnom prednjom kočnicom. Dijete se može postupno navikavati na upravljanje ručnom kočnicom i procijeniti koliko je snažno pritisnuta ručica. 20-inčni i veći kotači standardno imaju prednje i stražnje ručne kočnice. Uglavnom se proizvodi u varijanti V-brake, što je najčešći tip obručne kočnice. Također se koristi za jeftinije bicikle za odrasle.

 

Disk kočnice su posljednjih godina sve popularnije. Za potrebe malih biciklista, međutim, oni su beskorisni. Međutim, za tinejdžere koji voze duge staze i strme spuste, disk kočnice  imaju svoje značenje. Još jedna prednost za djecu je ta što ne moraju toliko pritiskati ručicu da bi razvili potrebnu silu kočenja.

Podesiva visina upravljača i sjedala

Dječji bicikl bi trebao omogućiti podešavanje visine sjedala, iznimno ćeš se susresti i s mogućnošću podešavanja ručke. Prilikom kupnje odaberi bicikl, tako da dijete iz sedla dosegne zemlju s savjetima kada je sjedište u najnižem položaju. Zahvaljujući tome, jedna veličina bicikla će djetetu trajati otprilike 2 godine, jer sjedalo može postupno povećavati. Ali nemoj ga previše povlačiti, na cijevi sjedala uvijek postoji linija s maksimalnom visinom. 

 

Položaj upravljača za djecu preporučuje se na približno istoj visini kao i sjedalo. Za manju djecu možeš staviti upravljač još višlje, lakše će se okretati. Napredni juniori koji već voze zahtjevnije staze mogu se naviknuti na klasično biciklističko sjedalo, gdje su ručke nešto niže od sjedala. Ovaj položaj omogućuje više prianjanja pedale i poboljšava aerodinamiku.

 

Napredni juniori koji već voze zahtjevnije staze mogu se naviknuti na klasični biciklistički položaj, gdje je upravljač nešto niži od sjedala. Djeca imaju kraće prste pa mogu imati problema s dohvatanjem upravljača. Provjerite ispravan nagib – dijete hvata upravljač i povlači prste ispred njega. Poluge kočnica trebaju biti u osi ispruženih prstiju, inače će se ručni zglob okrenuti u stranu prilikom kočenja.

Mjenjač brzina

Bicikl za najmanje vozače ima jednu fiksnu brzinu. Za dječje bicikle od 20 inča i više, proizvođači već dodaju mjenjač. U pravilu se radi o stražnjem mjenjaču. Njime se upravlja rotirajućim mehanizmom na ručki (npr. revoshift, gripshift).

 

Dječji bicikli veličine 24 i 26 inča, obično su opremljeni mjenjačem i mjenjačem, tako da se brzine mogu mijenjati sprijeda (uglavnom 3 zupčanika) i straga (6 do 7 zupčanika). Podešavaju se pomoću okretnog prstenai li klasične poluge. Zahvaljujući povećanom broju zupčanika, dijete može upravljati vožnjom na različitim terenima.

Pomoćni kotači

Odlična pomoć za prve biciklističke vožnje. Balansni kotači su neophodni posebno za djecu bez treninga na balansu bicikla. Oni im daju potrebnu stabilnost i sigurnost čak i pri malim brzinama. Balansni kotači trebaju biti podesivi – kut od oko 90 stupnjeva pogodan je za potpune početnike, oštriji kut za vozače s boljom ravnotežom. 

 

Kada je pravo vrijeme za skidanj ebalansnih kotača? Iako se može činiti da dijete kontrolira bicikl bez ikakvih problema i održava stabilnost bez potpore nogu, biciklizam je nešto drugo. Kada stane na pedale, dijete mora pokrenuti bicikl s većom silom - to se posebno odnosi na modele s torpedom. 

 

Nakon što nauči prevladati početni otpor papučica i održavati stabilnost na biciklu čak i pri malim brzinama, možeš ukloniti balansne kotače. Ili možeš eksperimentirati, staviti kotače malo ranije i trčati uz bicikl nekoliko dana, zbog stabilnosti, a zatim postupno pokušati sa sve dužim intervalima bez podrške. 

Dodatna oprema

Koja je druga oprema prikladna za dječji bicikl?

  • Zaštita lanca i zaštita na kraju upravljača – za najmanje bicikle ne smije nedostajati. Plastični poklopac za lanac štiti od opasnih ozljeda, kao što je zapetljavanje vezice u lanac. Štitnik na upravljaču pokriva oštrije rubove i sprječava klizanje ruke s upravljača.
  • Ovjesna vilica – nećeš je pronaći na većini dječjih bicikala jer uče voziti na ravnoj površini, a ne na tlu. Osim toga, bicikl je s njim teži i dijete ga s manjim utegom ne može niti pravilno opružiti. Za mlađe modele, međutim, ovjesna vilica će biti korisna. Smanjuje vibracije i doprinosi većoj udobnosti vozača.
  • Vodilica – montirana je na cijev sedla tako da možeš držati dijete tijekom vožnje, ali ne moraš savijati leđa.
  • Potezna poluga – nije sigurno može li dijete izdržati dulje biciklističko putovanje? Trebaš li prevladati teži ili opasniji dio puta? Zatim možeš pričvrstiti dječji bicikl za njega s poteznom polugom.

Sigurnosne značajke za dječji bicikl

Dijete ne može voziti bicikl bez kacige. To je osnovna sigurnosna značajka za zaštitu od teških ozljeda glave. Prilikom vožnje na cesti, nošenje kacige obvezno jedo 18 godina, ali bi je također trebali nositi odrasli bez iznimke.

 

Rukavice za bicikl pružaju čvršću dršku na upravljaču i štite od abrazije ruku prilikom pada. Biciklistička odjeća također može biti korisna.

 

Dodaci za dječji bicikl

  • Reflektori i svjetla – temelj sigurnog bicikliranja je vidjeti i biti viđen.
  • Košara i boca za biciklizam – za manje bicikle do 20 inča obično se pojavljuju košare, gdje se boca povlači sa strane. Veći kotači okvira omogućuju da se boca postavi u okvir, koji je uvučen odozgo.
  • Torbai spod sjedala ili na upravljaču – dijete će uživati u vožnji biciklom više kada može povesti plišane prijatelje sa sobom na putovanje.
  • Zvono – Zvona su izrađena s motivima dječjih junaka.
  • Brzinomjer – starije dijete će cijeniti biciklističko računalo da zna koliko je kilometara uspio voziti.
  • Ukrasi kotača – Perle i nitne uljepšavaju dječji bicikl bojama.