Poštovani kupci, naša web stranica sportisimo.hr je deaktivirana. Proizvodi se više ne mogu naručiti na ovoj domeni. Ako ste već kupili proizvode od nas i želite ih reklamirati, to možete učiniti ukoliko slijedite OVDJE opisanu proceduru. Nove narudžbe s dostavom u Hrvatsku vršite putem domene sportisimo.com. Hvala na razumijevanju!

Kako odabrati biciklističku kacigu?

Uostalom, vozim samo nekoliko kilometara po biciklističkoj stazi s djecom, zašto bih za to nosio kacigu? Ništa mi se neće dogoditi. Naravno, svakog može pratit sreća, ali zaista preporučujemo da zaboraviš na takva razmišljanja. Kaciga ti može sačuvati zdravlje čak i kada padaš pri vrlo malim brzinama. 

Ako si odrasli biciklist, izbor nošenja biciklističke kacige je zaista tvoj. Međutim, nemoj zaboraviti da do navršenih osamnaest godina je pri vožnji na biciklu kaciga obavezna. Pazi na svoje zdravlje i vozi s kacigom na glavi. Radi to za sebe, ali možeš biti i primjer mlađim biciklistima.

Ali kako odabrati takvu biciklističku kacigu? Nema ničeg lakšeg nego pročitati ovaj članak u kojem lijepo objašnjavamo najvažnije savjete. 

Temu biciklizma pokrivamo sveobuhvatno, stoga ako tražiš smjernice kako odabrati bicikl za odraslog biciklista, pogledaj članke o vrstama i parametrima. Za manje sportaše možeš tražiti između dječjih bicikala i dječjih guralica. Također ćemo te savjetovati kako odabrati pribor i alate za osnovni servis bicikla. 

Sažetak:

  • Vrste kaciga - Biraj između cestovnih, brdskih, BMX, downhill i drugih vrsta kaciga, ovisno o stilu vožnje koji namjeravaš voziti. Ili možeš posegnuti za muškom unisex kacigom, ali postoje i ženske kacige s manjim izmjenama.
  • Veličina - Ključna točka odabira. Prema opsegu glave, potrebno je odabrati pravu veličinu kacige tako da nigdje ne pritišće, ali u isto vrijeme ne leti s jedne na drugu stranu na glavi. Pričvršćivanje za specifične potrebe biciklista je riješeno steznim mehanizmom s rotirajućim kotačićem. Također uvijek testirajte podešavanje duljine remena za bradu. 
  • Konstrukcija - Zaštitni dio kacige je najčešće izrađen od polistirenske pjene (injektiranje u kalup), u kvalitetnijim modelima ćeš naći ugrađeni okvir od karbona, kevlara ili aluminija, što značajno smanjuje ukupnu težinu. Zanimljiva je upotreba koroyd materijala koji je lakši, a ujedno bolje apsorbira udarce. MIPS tehnologija može u određenoj mjeri eliminirati učinke rotacijskih sila na mozak. 
  • Certifikat - Certificiranje sigurnosti vezano je uz konstrukciju kacige, jer kacige koje se prodaju, primjerice, na tržištu Europske unije, moraju ispunjavati razne zahtjeve trajnosti, dizajna i slično. Provjerite nosi li kaciga oznaku ČSN EN 1078+A1 ili možda ima druge međunarodne certifikate.
  • Ventilacija - Osobito kod cestovnih i MTB kaciga važnu ulogu igra oblikovanje rupa koje temeljno utječu na strujanje zraka oko glave i time njeno učinkovito hlađenje po toplom vremenu.  
  • Dizajn - Biraš li između boja, imaj na umu da se tamnije kacige više zagrijavaju na suncu, ali se često dobro slažu s različitim kombinacijama boja. Svijetle boje su dobre jer je biciklist vidljiviji. Kod ženskih kaciga prevladavaju ženske boje, dok su dječje kacige koje često imaju motiv bajke ili superheroja vrlo osebujne. 
  • Dodaci - Proizvođači kupce mogu privući i raznim dodacima koji su izravno uključeni u nabavnu cijenu kacige. Na primjer, šalovi i trake za glavu, ugrađene bljeskalice, antibakterijske obloge i slično su dobri. Zanimljiva opcija su kacige s pametnim funkcijama koje se mogu spojiti na pametni telefon.

Vrste kaciga

Kao što postoje bicikli za različite terene, tako se i ostala oprema, pa tako i kacige, prilagođava njima. Jedan od načina kategoriziranja kaciga je prema preferencijama stila vožnje. Druga mogućnost je razlikovati kacige prema spolu. 

Stil vožnje

S cestovnim biciklom projurit ćeš velikim brzinama po asfaltnim cestama, a s brdskim biciklom vjerojatno ćeš ići uglavnom po neasfaltiranim cestama po težem terenu. Proizvođači također nastoje zadovoljiti potrebe individualnih biciklista adekvatno prilagođenim kacigama. 

 

 

Osnovne vrste kaciga stoga uključuju:

  • A kacige za cestovni biciklizam - veliki otvori za ventilaciju (dobar protok i hlađenje čak i ljeti), vrlo lagan, izduženijeg aerodinamičnog oblika, bez vizira,
  • B kacige za brdski bicikl - obično malo čvršće (prekriva veći dio glave) i teže od kaciga za cestovne bicikliste, uglavnom imaju plastični štitnik od sunca, još uvijek dobru ventilaciju,
  • C kacige za spust i ekstremne terene (integralne) - puno deblje i teže kacige slične motociklističkim, praktički bez ventilacije, ne samo da štite područje mozga, već je struktura proširena na prednji dio lica (često se koristi uz velike naočale), savršena zaštita u slučaju padova pri većim brzinama na teškom terenu, kamenju, stijenama itd.,
  • D kacige za BMX - okrugli oblik bez značajnih ventilacijskih otvora (puna), dobra zaštita u disciplinama s češćim rizikom od pada na tvrde podloge (U-rampe, željezne i betonske prepreke), lakša je i manje masivna u odnosu na kacige za spust, koriste se i i za skateboarding, skejtanju na U-rampama, itd.

 

Naravno, na primjer, kaciga za cestu može se koristiti i na brdskom biciklu. No, za stvarno zahtjevne terene bolja je robusna integralna kaciga sa zaštitom za lice i veći dio glave.

 

Osim osnovnih modela, po potrebi ćeš naići na druge specijalitete kacige u grad, kod kojih je osim sigurnosti naglasak stavljen i na estetiku (tisak, oblik sa šiltom/šeširom) i lakoću rukovanja. Također su zanimljive kacige za kronometar, koriste konkurenti. Osim toga, kod njih igra ulogu i savršena aerodinamika, imaju značajan oblik izdužene kapi, a zahvaljujući tome zrak bolje struji oko biciklista. 

Spol i dob

Možeš odabrati odgovarajući model kacige ovisno o tome biraš li kacigu za muškarce ili žene ili za dijete. Mnoge kacige proizvode se u tzv. unisex verziji, što znači da su prikladne i za muškarce i za žene, iako postoje i modeli koji više odgovaraju potrebama žena.

Spol Karakteristike
Muške kacige 

 

– općenito se nazivaju uniseks varijantama

– često nalazimo modele namijenjene većem opsegu glave

– konzervativnije boje

 
Ženske kacige

 

– veličine kreću od manjeg opsega glave

– dizajn je više u skladu s bojama koje preferiraju žene

– sustav za kopčanje na glavi spreman za provlačenje kroz pletenicu ili konjski rep (veći razmak)

 

Ako se fokusiramo izravno na obradu boja, posebna skupina su dječje kacige, gdje dizajn igra značajniju ulogu, jer čak i kaciga u jarkim bojama ili možda sa slikom omiljenog superheroja može više motivirati dijete da je nosi i vozi bicikl. Naravno, veličine odgovaraju manjoj djetetovoj glavi, bitna je i mala težina. 

Veličina

Jedan od najvažnijih čimbenika pri odabiru kacige je da vam pravilno "sjedne" na glavu. No, to ne bi trebao biti problem, jer većina proizvođača proizvodi modele u dvije ili tri veličine, što je veličina "školjke" kacige koja ima zadatak zaštititi te u slučaju pada. Dakle, možeš birati prema oznaci na polici konfekcijskih veličina ili prema opsegu glave. Određena konfekcijska veličina uvijek ima određeni raspon obujma. 

SAVJET: Opseg glave mjeri se metarskom trakom na najširem mjestu, tj. otprilike 2 cm iznad obrva, iznad ušiju, ravno unatrag prema granici tjemena i potiljka. 

 

Svakako je dobra ideja isprobati kacigu izravno u trgovini kako bi bio/la sigurna da te neće nigdje stisnuti. Ako veličina odgovara, ali osjećaš pritisak na stranama glave, na primjer, pokušaj potražiti model druge marke. Udobnosti pridonose razne mekane podstave koje se također prilagođavaju glavi. I ne brini, ako si izmjerio/la veći obujam od onoga što si pronašao/la u tablicama veličina, sigurno možeš nabaviti veće kacige, ali izbor može biti teži.

Pričvršćivanje i pravilan položaj kacige

Kacigu možeš namjestiti izravno na glavu i pričvrstiti je pomoću regulatornog mehanizma s kotačićem da bi ti stajala kao salivena. Tada se u dječjim kacigama pojavljuje sustav elastičnih traka. Pazi da kaciga ne "leti" nigdje s jedne na drugu stranu ili sprijeda prema natrag. Dio je pričvršćivača pojasa za pričvršćivanje ispod vrata te nikako ne smije gušiti pri normalnom nošenju i okretanju glave. 

 

Biciklističku kacigu trebaš staviti na glavu u vodoravni položaj na način da donji rub s prednje strane doseže otprilike do sredine čela. Mehanizam za stezanje trebao bi lagano obuhvatiti cijeli opseg glave kako bi se osjećao/la ugodno. Napravi mali test. S kacigom na glavi koja je pričvršćena (bez trake oko vrata), pokušaj se nagnuti naprijed i spustiti glavu. Tvoja bi kaciga još uvijek trebala odgovarati.

Nakon toga je na redu remen za pričvršćivanje ispod vrata. Trake idu oko ušiju stoga ih prvo moraš dobro namjestiti da te nikako ne sijeku. Nakon klika na kopču (ponekad i s magnetskim sustavom), ne bi smjeli osjetiti da ti pojas na bilo koji način ograničava kretanje. Idealno bi bilo da stanu između njega i tvojeg vrata cca dva prsta. Dužina remena je naravno podesiva.

Konstrukcija

Najčešći materijal za izradu kaciga je čvrsti i tvrdi polistiren, tj polistirenska pjena, koja se posebnom tehnologijom (in-mold) ubrizgava u zadani oblik. Ovaj materijal je relativno lagan, a istovremeno dobro apsorbira udarce. Ima svojstvo da u slučaju jakog udara pukne, čime se energija rasipa u kacigu i spašava glavu. Stoga ne smiješ nastaviti koristiti kacigu nakon teških padova jer se može oštetiti i neće ispunjavati svoju funkciju. 

 

Proizvođači ponekad koriste i kombinacije polistirenskih pjena različite gustoće ili kvalitetnijim kacigama dodaju ojačanja od izdržljivih materijala, npr. kevlar,, ugljik ili aluminij. To je neka vrsta jačeg kostura. Zahvaljujući njemu može se smanjiti ukupna težina kacige, jer se koristi manja količina pjene.  

Posebna tehnologija

Proizvođači kaciga uvijek pokušavaju smisliti razne naprave i tehnologije kojima pokušavaju poboljšati zaštitu glave i smanjiti ukupnu težinu.
​ 

Tvrtka Koroyd osmislila je drugačiji koncept u odnosu na klasičnu polistirensku pjenu. Njihov certificirani materijal se sastoji od tisuća polimernih cijevi povezanih jedna s drugom, što bitno smanjuje težinu i također učinkovitije apsorbira energiju udarca (do 35 posto). Često se sa žilnicom možeš susresti i na kacigama za druge sportove.

To je također poznata tehnologija MIPS (multi-directional impact protection system). Iz različitih testova proizlazi da je u slučaju pada sam udarac usporedivo opasan kao i ozljeda mozga uzrokovana naglom rotacijom glave. Kacige s MIPS-om imaju unutarnju školjku koja uz pomoć gumica "klizi" po vanjskom dijelu kacige. Kretanje dvaju slojeva jedan naspram drugog tada smanjuje intenzitet kretanja mozga u lubanji.

Masa

Ukupna težina kacige uvelike ovisi o vrsti. Svakako je potrebno uzeti u obzir da će BMX kacige ili posebno integralne kacige za spust biti teže od kaciga za brdski ili cestovni bicikl. Ukratko, koriste puno veću količinu materijala.

 

Težina kvalitetnih planinskih i cestovnih kaciga često varira 200grama. No, uvijek je potrebno vidjeti je li mala težina postignuta korištenjem odgovarajućih tehnologija (npr. gore spomenuto ojačanje karbonom/kevlarom) ili postoji ograničenje u kvaliteti i kvantiteti materijala. 

Certifikat

Posebno ako biraš kacige nižih cjenovnih razreda, a ne provjerenih proizvođača, uvijek provjeri zadovoljava li kaciga sve sigurnosne zahtjeve, što jamče odgovarajući certifikati. To je učinkovit standard za europsko tržište EN 1078+A1, iz kojeg se temelji i češki tehnički standard ČSN.

Posvećena je kacigama za bicikliste, skateboardere i rolaše na sljedećim točkama: 

  • konstrukcija uključujući vidno polje
  • učinkovita apsorpcija udarca
  • karakteristike sustava pričvršćivanja, uključujući remen za bradu i pričvršćivače
  • označavanje i informacije o korisniku.

 

S ovim standardom možeš biti siguran/na da je kaciga testirana u skladu s određenim pravilima i da bi trebala biti sigurna.

Osim spomenutog standarda, naići ćeš i na druge oznake i certifikate, poput SNELL B90A, CE, AS/NZS ili npr. CPSC. 

Protok zraka

Dok ventilacija nije toliko bitna za integralne downhill i off-road kacige, ili npr. BMX kacige, na cestovnom ili brdskom biciklu je posebno korisna po toplom vremenu kada zrak struji kroz rupe i hladi glavu. Ako je imaš na stvarno velikim vrućinama dulje vrijeme, može se pregrijati, bit će ti muka, a pad performansi vjerojatno će ti u tom trenutku biti najmanji problem.

 

Dizajneri kaciga puno razmišljaju o ovoj funkciji i pokušavaju dovesti cijelu strukturu ne samo do sigurnosti, već i do kompromisa između dobre aerodinamike i odgovarajuće ventilacije. U idealnom slučaju kada se biciklist kreće, hladniji zrak ulazi u kacigu, struji direktno oko glave koju hladi, a zagrijani zrak izlazi kroz otvore na leđima.

 

Kod spomenutih integralnih kaciga veći je naglasak na masivnoj zaštiti glave, a tolikih otvora ovdje uglavnom nema, primjerice, nema ih ni kod kaciga za kronometar. Imaju glatku cjelovitu površinu koja bi trebala osigurati savršenu cirkulaciju zraka i time manji otpor.

Dizajn

Dizajn oblika kacige uvelike se temelji na zahtjevima sigurnosti i aerodinamike, ali često možeš birati između različitih vrsta boja i drugih elemenata dizajna. 

 

Biciklisti često biraju kacige na temelju toga kako će pristajati uz njihov bicikl, odjeću ili druge elemente. Za popularne tamne kacige razmisli o tome da se više u vrućim ljetnim danima griju. Lagane kacige su izražajnije, što možda nekome ne odgovara s aspekta elegancije, ali je svakako dobro što se biciklist više vidi.  

 

Kao što smo već spomenuli, kacige za muškarce, žene, ali uglavnom za djecu mogu se razlikovati po dizajnu. Dok se muške kacige općenito smatraju uniseks zbog svojih konzervativnih boja, ženske kacige obično imaju ženske boje. Dječje kacige su šarene i atraktivne. Čak i dobro odabrana kaciga, bilo u boji ili motivu, može motivirati dijete na bavljenje sportom i biciklizmom.  

Dodaci

Samo si kupim kacigu i to je to? Vjeruj, ako pogledaš, naći ćeš i modele s raznim gadgetima, poboljšanjima i dodacima koji ti mogu dobro doći. 

  • antibakterijska podstava - posebna mekana podstava unutar kacige koja osigurava udobnost i zahvaljujući svom sastavu sprječava razmnožavanje bakterija iz znoja, također je periva i zamjenjiva,
  • vizir - zaštita od izravnog sunčevog svjetla u očima, posebno na MTB kacigama, često ju je moguće ukloniti,
  • šalovi, trake za glavu, fantomke - zaštita od vjetra, eventualno od kapanja znoja u oči i sl., oprema kompatibilna s danom kacigom,
  • mrežica protiv insekata - gruba mrežica s većim očima unutar rupa na kacigi služi za sprječavanje uletanja insekata ispod kacige (pčela ili osa bi mogla iznenaditi biciklista), djelomično otežava protok zraka kroz kacigu, 
  • bljeskalica - integrirano svjetlo, koje možeš koristiti u vožnji u uvjetima lošeg osvjetljenja, upozorava te na druge sudionike u prometu (ponekad možeš kupiti bljeskalicu za kacigu),
  • držači - platforma koja omogućuje na primjer svjetiljku ili akcijsku kameru koja se montira izravno na kacigu, 
  • pametne tehnologije - gadgeti za one koji vole dodatno platiti za moderne stvari; mogućnost povezivanja s mobitelom, GPS senzori, ugrađeni mikrofoni i slušalice, senzor preopterećenja (mogućnost automatskog slanja SOS signala u slučaju naglog pada), svjetla i žmigavci spojeni na aplikaciju, praćenje rada .